Tak jak obiecałam dzielę się z Wami niesamowitym przepisem na Kimchi.
Składniki
Składniki (na 2 kg kimchi):
4 l wody
180 g soli
2 kg kapusty pekińskiej
1 duża marchewka
½ białej rzodkwi
1 cebula
5 ząbków czosnku
1 mały kawałek imbiru
100 g koreańskich płatków chili (gochugaru)
2-3 czubate łyżki mąki ryżowej (65-70 g)
Baechu kimchi – kimchi z kapusty pekińskiej, kiszone w połówkach
Umyj kapustę i przekrój poziomo na dwie części. Wlej wodę do dużej miski, dodaj sól i zamieszaj.
Włóż kapustę do osolonej wody. Połóż coś płaskiego, np. deskę do krojenia, bezpośrednio na kapuście i dociśnij czymś ciężkim (np. kamieniem). Pozostaw w temperaturze pokojowej na 12-24 godziny.
Zmieszaj mąkę ryżową z wodą (ok. 400 ml) i gotuj na wolnym ogniu do uzyskania konsystencji kleiku. Poczekaj aż wystygnie. W tym czasie zblenduj cebulę, czosnek, imbir i dodaj do ryżowego kleiku. Dorzuć płatki gochugaru i ponownie dobrze wymieszaj. Obierz marchewkę i rzodkiew, pokrój je w długie, cienkie słupki, zmieszaj je z pastą.
Wyjmij kapustę z solanki, lekko odciśnij, umieść na sicie i pozostaw tak na około godzinę, by ściekł nadmiar wody. Nakładaj pastę równo pomiędzy liście. Włóż kapustę do kamionkowej wazy (albo do garnka) i ponownie dociśnij czymś ciężkim. Musi być całkowicie przykryta sokiem. Trzymaj wazę z kimchi przez 2-3 dni w temperaturze pokojowej, a potem, by zatrzymać proces fermentacji, włóż ją do lodówki. Jeżeli po 3 dniach spróbujesz i uznasz, że kimchi nie jest jeszcze wystarczająco kwaśne, zostaw je w temperaturze pokojowej kolejne 1-2 dni.
Jeżeli chcecie dodać do waszego kimchi smaku umami i nieco przyspieszyć proces fermentacji, możecie dodać sos rybny (lepiej użyć koreański sos rybny).
W tym wypadku,
– po dorzuceniu płatków gochugaru, dodaj 50 ml sosu rybnego, całość dokładnie wymieszaj
– po wyjęciu kapusty z solanki, lekko ją przepłucz pod zimną bieżącą wodą, odciśnij.
Zdjęcia oczywiście wykonane przez cudowną Nelę.